Nejznámější druh medvěda, vyskytující se téměř v celé palearktické a nearktické oblasti ve velkém množství barevných i velikostních forem: zatímco váha nejmenších zeměpisných ras se pohybuje mezi 60 a 80 kg, největší představitelé tohoto druhu dosahují váhy kolem 800 kg. Velká variabilita tělesných znaků medvěda hnědého byla příčinou toho, že v minulosti bylo popsáno velké množství druhů.
Na obrovskén areálu svého rozšíření vytvořil medvěd hnědý velké množství zeměpisných ras, které se shrnují do několika skupin:
Zahrnuje malé až středně velké medvědy obvykle tmavohnědě zbarvené a tmavými drápy, žijící v Evropě a západní části Ruska:
Do této skupiny patřil i dnes již vyhubený Ursus arctos crowtheri (medvěd atlaský), který žil ještě v historické době jako jediný medvěd v severní Africe v hornatých oblastech Maroka a Alžíru.
Zahrnuje medvědy malých až středních rozměrů, světlé nebo velmi světle (medově) zbarvené a se světlými drápy, žijící v Přední Asii na jižním okraji areálu:
Největší z euroasijských medvědů hnědých, tmavohnědě až černohnědě zbarvení, s tmavými drápy; vzácně se vyskytuje i světlejší typ zbarvení. Jsou rozšířeni na Dálném východě, v severní Číně, v Koreji a na ostrově Hokkaido:
Medvědi středních rozměrů a velmi dlouhou srstí, světle i tmavě zbarvení, často se světlým krčním pruhem a se světlými drápy. Svým vzhledem se velmi odlišují od ostatních skupin medvěda hnědého. Žijí v Tibetu a v některých sousedních zemích. Jedinný poddruh:
Největší žijící formy medvěda hnědého, velmi blízké východoasijským medvědům. Zahrnují obrovité poddruhy z Aljašky a některých přilehlých ostrovů (Kodiak, Afognak, Montagne, Admiralty aj.). Jsou zbarveni červenohnědě a mají většinou tmavé drápy. Nejznámější jsou:
Zahrnuje formy odpovídající celkovým vzhledem medvědům eurosibiřské a předoasijské skupiny. Zbarvení je velmi proměnlivé, často se šedým nádechem, drápy šedé. Obývají západ a střed Severní Ameriky po 90. stupeň západní délky; původně byli rozšířeni od středního Mexika až po aljašskou a kanadskou tundru, dnes žijí hojněji jen v některých národních parcích (Yellowstone, Glacier) a ve volné přírodě Kanady a Aljašky. Do této skupiny patří:
pokládaný dříve za samostatný druh, a jeho poddruhy.